nieruchomości

Budynek jak kopiec termitów, rzeka z własnymi prawami, czyli projektowanie regeneracyjne. Powstał nowy raport z inspiracjami z całego świata

27-05-2024

Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii. Jeśli cele zrównoważonego rozwoju mają zostać osiągnięte, branża musi odejść od podejścia „weź, wyprodukuj, wyrzuć”. Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, opracowała raport, prezentujący w jaki sposób projektanci mogą tworzyć w zgodzie z koncepcją regeneracyjną. Firma przedstawia tak innowacyjne projekty, jak budynek na wzór kopca termitów czy nadanie praw, które ustanawiają podmiotowość rzeki.

czytaj dalej

Fabryka PepsiCo wyróżnia się nie tylko przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami. Obiekt ma najlepszy projekt instalacji HVAC w Polsce

16-04-2024

Fabryka PepsiCo w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej to najbardziej zrównoważony zakład produkcyjny koncernu w Europie. Za projektowanie i zarządzanie procesem budowy odpowiedzialna była firma Arup, specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, która współtworzyła takie obiekty, jak nowy browar Carlsberg w Hamburgu, zakład cukierniczy Cadbury-Wedel w Skarbimierzu czy fabryka Toyoty w tureckim Adapazari. Zakład PepisCo wyróżnia się również instalacjami HVAC. W kwietniu br. Stowarzyszenie Polska Wentylacja przyznało Arup za projekt nagrodę PASCAL 2024.

czytaj dalej

Rewolucja w ogrzewaniu: czy nowa dyrektywa UE przyspieszy rozwój ekobudownictwa?

15-04-2024

W marcu w Strasburgu, Parlament Europejski zatwierdził zmiany w przepisach dotyczących ogrzewania domów. Zgodnie z nowymi zapisami dyrektywy, do 2040 roku planowane jest całkowite wycofanie z użytku kotłów na paliwa kopalne. Ponadto, już od przyszłego roku wprowadzony zostanie zakaz dotowania zakupu takich urządzeń. Tym samym era ogrzewania gazowego dobiega końca, co oznacza duże zmiany m.in. dla branży deweloperskiej. Nowe regulacje UE mają szansę stać się impulsem do rozwoju ekoinwestycji.

czytaj dalej

Sagrada Familia na ostatniej prostej. Tristram Carfrae: to inspirujący przykład stosowania niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie

08-04-2024

Środowisko budowlane odpowiada aż za 38 proc. emisji CO2 na świecie i jest jednym z najbardziej emisyjnych obszarów.[1] W związku z tym stosowanie niskoemisyjnych rozwiązań w budownictwie staje się coraz istotniejszą kwestią. Dotyczy to nie tylko obiektów współczesnych, ale też takich, przy których prace trwają nawet od XIX wieku. Najlepszym na to przykładem jest katedra Sagrada Familia w Barcelonie, w której od dłuższego czasu wprowadzane są rozwiązania mające zredukować emisyjność. To właśnie o nich 14 marca w Warszawie opowiadał Tristram Carfrae, inżynier kierujący zespołem Arup, pomagającym ukończyć Sagradę Familię.

czytaj dalej

J.W. Construction zakończyło kolejny etap osiedla domów Villa Campina pod Warszawą

13-03-2024

J.W. Construction zakończyło budowę kolejnego etapu inwestycji Villa Campina pod Ożarowem Mazowieckim, nieopodal Kampinoskiego Parku Narodowego. Domy jednorodzinne powstające w ramach tego wieloetapowego projektu wyróżnia wykorzystanie przyjaznej środowisku, nowoczesnej technologii szkieletowej, która w połączeniu m.in. z pompami ciepła, rekuperacją czy fotowoltaiką przekłada się na minimalne koszty utrzymania nieruchomości.

czytaj dalej

Osiedle Kościuszki w Chorzowie: kolejna pula mieszkań w sprzedaży

21-02-2024

Grupa J.W. Construction uruchomiła sprzedaż mieszkań w kolejnym budynku należącym do Osiedla Kościuszki w Chorzowie. To kameralna inwestycja wyróżniająca się m.in. ze względu na atrakcyjną lokalizację w samym centrum miasta, tuż przy Parku Śląskim, a także wysoki standard wykończenia. W nowej puli dostępne są różnorodne mieszkania o powierzchni od 31 do 80 m2.

czytaj dalej

4 powody, dla których warto inwestować w mieszkania na Śląsku

01-02-2024

Aglomeracja Śląska to wyjątkowy w skali kraju rynek nieruchomości mieszkaniowych, któremu coraz uważniej przyglądają się inwestorzy poszukujący dobrych okazji do zakupu lokum w celach zarobkowych. Rosnącym zainteresowaniem nabyciem mieszkań cieszą się nie tylko Katowice, ale i sąsiednie, mniejsze miasta wchodzące w skład Aglomeracji. Jakie czynniki wpływają na atrakcyjność lokalnego rynku mieszkaniowego?

czytaj dalej

Nowa hala produkcyjna w branży spożywczej. Dla Starmeat buduje ją Commercecon

14-12-2023

Starmeat Daniel Katowicz, Henryk Ignatowicz Sp. z o.o., jedna z największym firm produkujących mielone mięso drobiowe w Europie, inwestuje w nowy zakład produkcyjny. Hala o łącznej powierzchni 3,5 tys. mkw. powstaje w Koluszkach, a za jej realizację odpowiedzialny jest generalny wykonawca Commercecon. Budowa nowego obiektu jest wynikiem dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa i rozpoczyna kilkuetapową inwestycję wartą 80 milionów złotych.

czytaj dalej

Nowi najemcy Hanza Tower w Szczecinie

24-11-2023

Grupa J.W. Construction podpisała umowy z kolejnymi najemcami Hanza Tower - wielofunkcyjnego budynku stanowiącego biznesową wizytówkę Szczecina. Wśród firm, które pojawią się w usługowo-handlowej części obiektu, znalazły się: sieć klubów fitness UP, salon masażu orientalnego sieci Shivago Thai Bali Spa, a także przestrzeń coworkingowa Spaces. Nowe kontrakty obejmują łączną powierzchnię ponad 9 z ogólnie dostępnych 12 tys. mkw.

czytaj dalej