wywiady

Ekspert: budynki będą coraz bardziej przyjazne środowisku

08-12-2023

Choć na place budów trafiają najnowsze wynalazki, jak rozszerzona rzeczywistość, powstają układające cegły roboty czy budowlane drukarki, wiele wykorzystywanych technik powstało w starożytnym Rzymie. Postęp nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka - mówi w rozmowie z PAP dr hab. inż. Szymon Firląg z Politechniki Warszawskiej.

czytaj dalej

Kariera projektanta mebli. Rozmawiamy z Agatą Bugalską

24-10-2023

Dla Agaty Bugalskiej design to świadomość sama w sobie. Siebie, odbiorcy i produktu. Poznanie materiałów i sposobu ich użytkowania. Sama lubi określać relacje między konsumentem a przedmiotem. Wychodzi poza samo odczucie użytkownika, zagłębia się w fazę produkcji i tworzenia. Kiedy pytamy o design, pojawia się w jej głowie sylwetka człowieka, który sam w sobie jest dla projektantki źródłem największej inspiracji. O pracy dla Nobonobo opowiada nam Agata Bugalska, która dołączyła do grona projektantów polskiej marki, odnoszącej niebywałe sukcesy zarówno w kraju, jak i zagranicą.

czytaj dalej

Odpowiedzialne i świadome projektowanie. Rozmawiamy z londyńskim projektantem Davidem Girelli

03-10-2023

Urodzony w Szwajcarii projektant David Girelli nade wszystko ceni sobie minimalizm i dbałość o szczegóły. Jego filozofia znacząco wpływa na charakterystykę szerokiej gamy projektów, od mebli po akcesoria modowe. Girelli niedawno otworzył własne studio w Londynie i już może się pochwalić imponującymi sukcesami. Projektuje dla wielu światowych firm, zawsze starając się wyjść poza to, co typowe. Jego doświadczenie w inżynierii, modzie i projektowaniu wnętrz, znajduje wyraźne odzwierciedlenie w godnych uwagi kolekcjach mebli. Rządzi tu minimalistyczny styl, teksturowane tkaniny i przykuwające wzrok geometryczne kształty. Wykorzystanie naturalnych materiałów jest równie kluczowe dla jego filozofii projektowania, promującej uczciwość i piękno.

czytaj dalej

Inspirujące wykłady Alejandro Araveny zgromadziły w Warszawie i Krakowie tłumy zainteresowanych architekturą społeczną

25-09-2023

Na zaproszenie firmy Geberit odwiedził Polskę Alejandro Aravena, wybitny twórca, laureat Nagrody Pritzkera i przewodniczący jury tego prestiżowego konkursu, finalista Mies van der Rohe Award – teoretyk i praktyk architektury zaangażowanej społecznie. Chilijski architekt wygłosił w Warszawie i Krakowie wykład zatytułowany „Alejandro Aravena i architektura, która stawia na pierwszym miejscu ludzi i miejsca, które tego najbardziej potrzebują” oraz spotkał się z przedstawicielami mediów. Pierwsze w Polsce publiczne wystąpienia Araveny były prawdziwym świętem architektury.

czytaj dalej

Jak przygotować dach na nadejście zimy? 10 najważniejszych czynności

22-09-2023

„Lepiej zapobiegać niż naprawiać” – ta ogólna zasada dotyczy wielu obszarów życia i ma praktyczne zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie koszty ewentualnych napraw i niwelowania skutków naszych zaniedbań mogą przewyższyć całą inwestycję. W przypadku dachu nie mówimy jednak tylko o kosztach finansowych. Troska o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców powinny skłonić nas do regularnych przeglądów serwisowych dachu, zwłaszcza przed zimą. O tym, jak prawidłowo zadbać o dach, jakie czynności wykonać i komu powierzyć tę profesjonalną usługę, rozmawiamy z Adrianem Sienickim, mistrzem dekarstwa, zwycięzcą III edycji programu TOP DEKARZE organizowanego przez CREATON Polska.

czytaj dalej

Czasami trzeba zaryzykować. Wywiad z Michałem Piernikowskim, dyrektorem Łódź Design Festival

30-08-2023

Produkują wystawy, realizują wydarzenia z ekspertami z branży, przeprowadzają warsztaty. Prezentują młodych twórców, wspierają młode biznesy, integrują teoretyków z praktykami. Co roku komentują trendy, pokazują nowe pomysły i mówią nam o tym, co już za chwilę będzie codziennością. O Łódź Design Festival, który należy do czołówki polskich wydarzeń poświęconych szeroko rozumianemu projektowaniu, opowiada Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu.

czytaj dalej

"Staram się nie wpadać w żadne ramy czy schematy" Wywiad z Marleną Wolnik

24-08-2023

Marlena Wolnik, właścicielka pracowni MWArchitekci, mówi o architekturze z ogromną pasją, choć niekoniecznie w samych superlatywach. Opowiada m.in. o swojej drodze zawodowej i wizji architektury, o trudnościach, z którymi borykają się architekci w Polsce oraz o swoich dwóch projektach, które zostały nagrodzone w pierwszej edycji konkursu Saint-Gobain Glass Design Award.

czytaj dalej