Architektura w Polsce

Oblicza luksusu w Trójmieście

19 maj 2025

Trójmiasto to serce polskiego wybrzeża – miejsce, gdzie portowa tożsamość, historyczne dziedzictwo i nadmorskie położenie tworzą wyjątkowe tło dla współczesnej architektury. W tej przestrzeni szczególne znaczenie mają projekty, które nie próbują jej zdominować, lecz wchodzą z nią w dialog. ROBYG, projektując inwestycje premium w Gdańsku i Gdyni, sięga po lokalne inspiracje, reinterpretując je na nowoczesny sposób. Nadmotławie, wielokrotnie nagradzane za wysoki poziom architektury, ukazuje hanzeatycki rodowód Gdańska. W Gdyni zaś inwestycja Wendy – usytuowana w ścisłym centrum, pomiędzy portem a miejskimi arteriami – nawiązuje do modernistycznej tradycji miasta, jednocześnie eksponując jej portową genezę.

czytaj dalej

Szklana wizytówka nowoczesności. Siedziba firmy Wutkowski projektu Pauliny Czurak-Czapiewskiej i jej pracowni Ideograf

24 kwiecień 2025

W sercu malowniczego krajobrazu Pomorza, pośród pól i lasów, powstała nowa siedziba firmy Wutkowski – wyjątkowy przykład nowoczesnej architektury użytkowej, za którą stoi Paulina Czurak – Czapiewska, założycielka i główna projektantka renomowanej pracowni architektonicznej Ideograf z Sopotu, ze swoim zespołem. To obiekt, który w każdym detalu odzwierciedla nie tylko wartości firmy, ale także podejście Ideografu do tworzenia architektury – zakorzenionej w kontekście miejsca, otwartej na ludzi i dialog z otoczeniem.

czytaj dalej

Nowe standardy luksusowego budownictwa według SELVA Group i SAAN Architekci

21 styczeń 2025

Warszawski deweloper SELVA Group redefiniuje standard ekskluzywnego budownictwa, oferując projekty mocno osadzone w kontekście harmonii z otoczeniem. Wspólna realizacja z SAAN Architekci – Magdalenka Collection – to dowód na to, że architektura może łączyć pożądaną jakość, nowoczesne technologie i unikalne podejście do przestrzeni. O filozofii projektowania, budowaniu zaufania w branży nieruchomości oraz przyszłości budownictwa premium rozmawiamy z Markiem Gawrońskim i Karoliną Stelmach z SELVA Group oraz Igą Sawicką z SAAN Architekci.

czytaj dalej

Nova Mikołowska ożywia obumarły kwartał Katowic

19 listopad 2024

Zaprojektowane przez pracownię UCEES osiedle Nova Mikołowska uzupełnia historyczną zabudowę centrum Katowic oraz łączy dynamiczny charakter Śródmieścia z otwartą przestrzenią, która pozwala na swobodne przemieszczanie się mieszkańcom oraz użytkownikom miasta.

czytaj dalej

Nowy salon dla dzielnicy Włochy. Kompleks Aleje Jerozolimskie 195

29 październik 2024

Projekt Centrum Biurowo-Usługowego Aleje Jerozolimskie 195 cechuje szczególna troska o tworzenie przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców okolicy. Kompleks ma składać się z trzech budynków, pomiędzy którymi powstanie otwarty dziedziniec pełniący funkcję salonu dla dzielnicy Włochy.

czytaj dalej

Pyramid House

19 wrzesień 2024

Dom Piramida zaskakuje oryginalnym kształtem, a po wejściu do środka także doskonałym doświetleniem wnętrz, które zapewnia wycięte w bryle, całkowicie przeszklone atrium. Wkomponowany w skarpę dom rodzinny na Śląsku to spełnienie marzenia inwestorów o unikalnym miejscu do życia.

czytaj dalej