• Strona główna
  • Taras, ścieżki, podjazd – dlaczego warto skorzystać z usługi projektowej?

Taras, ścieżki, podjazd – dlaczego warto skorzystać z usługi projektowej?

9 maj 2025  

Dobrze zaprojektowana przestrzeń wokół domu nie tylko estetycznie dopełnia otoczenie, ale też ułatwia codzienne funkcjonowanie i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego warto zadbać, by została profesjonalnie zaprojektowana i służyła nam przez lata. Poznaj korzyści ze współpracy z architektami krajobrazu marki Semmelrock i ciesz się piękną, funkcjonalną nawierzchnią bez zbędnych komplikacji.

Projektowanie przestrzeni wokół domu to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Dopasowanie kolorystyki nawierzchni do stylu i wyglądu budynku to tylko jeden z elementów całego konceptu. Ważne jest również odpowiednio zaplanowany przebieg ścieżek komunikacyjnych, ich szerokość, wygląd tarasu a finalnie także dobór materiałów. Wszystkie te aspekty powinny być dostosowane do ukształtowania terenu, roślinności, którą później dobierzemy oraz otaczającej infrastruktury.

Dlatego, by mieć pewność, że nasze otoczenie będzie spełniać wszystkie wymagania, a efekt końcowy będzie dokładnie taki, jak sobie wymarzyliśmy, warto skorzystać z profesjonalnej usługi projektowej. Dzięki niej możliwe jest optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni, poprowadzenie ścieżek w przemyślany sposób oraz oszacowanie ilości niezbędnych materiałów, co pozwala precyzyjnie przekalkulować koszt inwestycji. To korzystne posunięcie zarówno z finansowego, jak i praktycznego punktu widzenia, ponieważ ryzyko pomyłek, błędów oraz niezbyt trafionych pomysłów jest wówczas zredukowane niemal do zera.

Marka Semmelrock oferuje wsparcie doświadczonych architektów krajobrazu zarówno klientom prywatnym, jak i instytucjom czy deweloperom. Oto kilka przykładów, jak eksperci marki pomogli klientom w konkretnych wyzwaniach.

Wyzwanie 1. Pełna możliwości przestrzeń dla całej rodziny

Jednym z wyzwań przed którym stanął architekt marki Semmelrock było stworzenie estetycznej i funkcjonalnej przestrzeni wokół domu dla rodziny 2+2. Właściciele 100-metrowego domu na obrzeżach miasta marzyli o ogrodzie, który w ciepłe miesiące stanie się ich ulubionym miejscem do spędzania wolnego czasu. Chcieli, aby podwórko było nie tylko strefą relaksu, ale także bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci.

Aby sprostać tym oczekiwaniom, projekt uwzględniał ścieżki wokół domu wykonane z kostki Lundo w odcieniu platino, które nie tylko ułatwiają komunikację, ale także stanowią idealną nawierzchnię do jazdy na rowerze i hulajnodze. Dzięki temu dzieci mogą bezpiecznie bawić się na zewnątrz, nie wychodząc poza posesję, a rodzice mają je cały czas na oku. Dodatkowo, jako naturalne przedłużenie salonu, pojawił się taras z płyt Mayesto w podobnym odcieniu platino oraz palenisko, które wykonano z tego samego materiału.

Stworzenie przestrzeni na palenisko to stosunkowo łatwy do wykonania projekt, który zapewnia dodatkową przestrzeń do relaksu, ale też idealne miejsce do organizacji atrakcji dla dzieci i dorosłych. Od razu wiedzieliśmy, że świetnie sprawdzi się w tym projekcie i urozmaici całą aranżację. Wielkoformatowe płyty Mayesto pięknie podkreślają nowoczesny i minimalistyczny charakter otoczenia, a jednocześnie świetnie komponują się z innymi materiałami użytymi w projekcie. To naprawdę uniwersalne i pasujące do różnych stylów architektonicznych rozwiązanie, które przykuwa uwagęmówi Gabriela Zdeb, architektka krajobrazu firmy Semmelrock.

Mayesto, platino; Livello Uni, platino

Mayesto, platino; Livello Uni, platino

Wyzwanie 2. Projekt dostosowany do warunków zabudowy

Stworzenie podjazdu do garażu wydaje się prostym zadaniem. Jednak mogą to być tylko pozory, zwłaszcza gdy budynek znajduje się na końcu dużej działki, a warunki zabudowy ograniczają powierzchnię utwardzoną do 30%. Wtedy projekt staje się bardziej skomplikowany i warto, by inwestor skorzystał ze wsparcia doświadczonych ekspertów. Jednym ze sposobów na zachowanie 70% powierzchni biologicznie czynnej jest skorzystanie z ekologicznych rozwiązań dostępnych na rynku, takich jak Aquaton czy Senso Eco.

W omawianym projekcie zaproponowaliśmy inwestorowi podjazd wykonany z modularnych pasów najazdowych wykonanych z kostki Aquaton, między którymi pozostawiliśmy szerokie pasy zieleni, które można również wysypać dekoracyjnym kruszywem Fuggio, wspomagającym wnikanie wody i zatrzymywanie jej w glebie. Dzięki temu znacznie zmniejszyliśmy ilość powierzchni zabudowanej kostkami, jednocześnie zachowując jej pełną funkcjonalnośćkomentuje architektka.

Aby zapewnić praktyczny ciąg komunikacyjny wokół domu, architekt marki Semmelrock dodatkowo zaproponował piesze ścieżki z luźno ułożonych płyt Mayesto Grande. Ten prosty układ, nazywany „step by step”, zapewnia wygodne poruszanie się po działce nawet w deszczowe dni. Dodatkowo, odstępy między płytami pozwalają zachować więcej powierzchni biologicznie czynnej, co jest korzystne dla środowiska.

Aquaton, platino

Wyzwanie 3. Estetyczna przestrzeń dla zabieganych

Brak czasu na dbanie o podwórko to ważny czynnik, który należy uwzględnić przy projektowaniu przestrzeni wokół domu. Jak więc stworzyć estetyczne podwórko, które nie wymaga częstej pielęgnacji?

Naszą usługę projektową zawsze staramy się dostosować do stylu życia naszych inwestorów. To kluczowy czynnik, który determinuje, jakie rozwiązania ostatecznie znajdą się w projekcie. Dlatego dla osób, które mają mało czasu na pielęgnację, zazwyczaj tworzymy nawierzchnię z kostek o melanżowych odcieniach, takich jak Colormix, które skutecznie maskują codzienne zabrudzenia, kurz czy ślady po deszczu. Dobrze sprawdzają się również kostki lub płyty o gładkiej fakturze – łatwiej się je czyści i nie zarastają tak szybko jak te bardziej ”chropowate” – mówi Gabriela Zdeb. Ciekawym rozwiązaniem mogą też okazać się płyty o większym formacie, takie jak Senso Grande. Mniej spoin oznacza mniej chwastów do wyrwania i mniej czasu poświęconego na pielęgnację nawierzchnidodaje.  

Dodatkowo, w takich projektach warto ograniczyć zabudowę tylko do kluczowych ciągów komunikacyjnych, by zminimalizować konieczność pielęgnacji, a przy tym zachować spójną, estetyczną kompozycję. 

Mayesto, bello, Livello Slim, silexo

Treno, silva

Wyzwanie 4. Otoczenie nowoczesnej willi

Minimalizm i prostota to najczęstsze oczekiwania inwestorów. Jednak coraz częściej w miejskim krajobrazie pojawiają się domy inspirowane nowoczesnymi willami. Decydując się na budynek w takim stylu, chcemy, aby nawierzchnia na naszej posesji była równie elegancka, wykonana z premium materiałów i tworzyła efekt „wow”. Jak na tę potrzebę odpowiadają architekci Semmelrock?

W projektach o charakterze premium często rekomendujemy płyty La Linia Largo. Charakteryzują się one dużym formatem i płukaną powierzchnią, która doskonale łączy nowoczesny wygląd z funkcjonalnością. Uszlachetniona wierzchnia warstwa z widocznymi naturalnymi kruszywami nadaje nawierzchni szlachetny wygląd ale też właściwości antypoślizgowe, co poprawia bezpieczeństwo użytkowania – również zimą. Dodatkowo, zastosowanie płyt w dużym formacie pozwala na uzyskanie nowoczesnego i prestiżowego efektu, idealnie wpisującego się w charakter inwestycjimówi Gabriela Zdeb, architektka marki Semmelrock.

La Linia Largo, jasny granit, antracytowy bazalt

La Linia Largo, jasny granit, antracytowy bazalt

Więcej informacji na temat usługi projektowej znajduje się na stronie: https://www.wienerberger.pl/centrum-klienta/wsparcie-twojego-projektu/usluga-projektowa-semmelrock.html

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: