raport

Wartość rynku systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce w 2025 r. przekroczy 7 mld zł

23-04-2025

Łączne obroty 120 największych producentów elementów infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Polsce to już blisko 20 mld zł, z czego około 7 mld zł przypada na segment produktów wodno-kanalizacyjnych. Mimo trudności wynikających z dekoniunktury, rok 2024 przyniósł stabilizację wyników większości producentów. W najbliższych latach rynek budownictwa wodnego napędzać będą inwestycje współfinansowane z licznych źródeł publicznych, m.in. KPO, FEnIKS oraz środków NFOŚiGW.

czytaj dalej

Raport po mroźnym tygodniu - jak pracowały pompy ciepła w najzimniejszym okresie tej zimy

25-02-2025

Drugi i trzeci tydzień lutego przyniósł rekordowo niskie temperatury. Przez kilka dni i nocy z rzędu termometry wskazywały wartości ujemne, które nierzadko w wielu miejscach w Polsce osiągały nocą poziom dwucyfrowy. Wielu użytkowników pomp ciepła mając w perspektywie trudniejszy okres pogodowy zastanawiało się czy ich urządzenie poradzi sobie w takich warunkach, czy konieczne będzie wspomaganie jego pracy grzałkami, co mogło się wiązać z ryzykiem wyższego zużycia energii? Relacje potwierdzają to, co podkreśla również ekspert: „dobrej jakości pompa ciepła, prawidłowo dobrana do potrzeb obiektu i oferująca wysoką sprawność w niskich temperaturach, to gwarancja sprawnego i efektywnego ogrzewania, któremu zima nie straszna”.

czytaj dalej

Jak wygląda sektor budowlany w krajach bałtyckich? Litwa, Łotwa i Estonia pod lupą

19-02-2025

Kraje bałtyckie wyróżniają się wysokim rozwojem gospodarczym. Wartość PKB dla obszaru Litwy, Łotwy i Estonii wynosi łącznie 163 mld €, przy liczbie ludności na poziomie 6,1 mln mieszkańców. Eksperci prognozują, że ten wskaźnik wzrośnie o nieco ponad 40% do 2030 roku. Analitycy PMR Market Experts przeanalizowali rynki budowlane w tym regionie. Co kształtuje ten segment i jakie czynniki są kluczowe dla jego rozwoju?

czytaj dalej

Branża budowlana ma szansę na rozwój w 2025 roku – jednak wraz z tym wzrostem pojawia się wyzwanie zapewnienia jej bezpieczeństwa. Eksperci ds. bezpieczeństwa wskazali pięć najważniejszych trendów

19-12-2024

Rok 2025 może być przełomowy dla polskiej branży budowlanej. Z jednej strony stoją ambitne plany inwestycyjne, z drugiej – liczne wyzwania. Budownictwo mieszkaniowe, modernizacja infrastruktury drogowej i kolejowej oraz zielona transformacja stwarzają szanse na szybki rozwój, ale wiążą się również z trudnościami i ryzykiem. Jakie trendy i wyzwania zdominują ten rok? Eksperci BauWatch – europejskiego lidera zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa – przedstawiają kluczowe kierunki kształtujące ten dynamiczny sektor.

czytaj dalej

300 największych inwestycji energetyczno-przemysłowych w Polsce wartych niemal 500 mld zł

16-12-2024

Budownictwo energetyczno-przemysłowe w Polsce rozwija się dynamicznie, a wartość największych realizowanych i planowanych inwestycji wynosi już 495 mld zł. Kluczową rolę odgrywają projekty OZE, inwestycje w sieci elektroenergetyczne oraz technologie niskoemisyjne, wspierane m.in. środkami z Krajowego Planu Odbudowy. Przed branżą wykonawczą stoją jednak poważne wyzwania, takie jak ryzyko kumulacji inwestycji, trudności w poprawnej wycenie kontraktów, ograniczone moce przerobowe firm oraz obserwowane po stronie inwestorów ryzyko opóźnień w przygotowaniu ambitnych planów rozwojowych.

czytaj dalej

Wartość rynku budownictwa modułowego w Polsce do 2030 roku sięgnie 7 mld zł

03-12-2024

Rynek budownictwa modułowego w Polsce kontynuuje swoją ekspansję, wyznaczając nowe standardy w branży. Dzięki rosnącemu zainteresowaniu nowoczesnymi technologiami i presji na efektywność w procesach budowlanych, prefabrykacja zyskuje coraz większe uznanie wśród inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Choć sektor zmaga się z wyzwaniami, takimi jak wysokie koszty materiałów i finansowania inwestycji, fundamenty rozwoju pozostają solidne. Natomiast przejściowe spowolnienie ustępuje miejsca optymistycznym prognozom, wskazując na znaczenie technologii modułowej w kształtowaniu przyszłości polskiego budownictwa.

czytaj dalej