projekty

Smolna Sopot – spotkanie Dalekiego Wschodu ze Skandynawią

13-06-2024

Czy można mieszkać w popularnej, dużej miejscowości turystycznej, a jednocześnie cieszyć się ciszą i spokojem? Przykład osiedla Smolna Sopot pokazuje, że jak najbardziej jest to możliwe. To jednak nie jedyne atuty tej inwestycji. Zachwyca ona także architekturą, będącą odwzorowaniem dalekowschodniej filozofii współistnienia domu z naturą, która została doceniona między innymi przez jurorów ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023.

czytaj dalej

Budynek jak kopiec termitów, rzeka z własnymi prawami, czyli projektowanie regeneracyjne. Powstał nowy raport z inspiracjami z całego świata

27-05-2024

Rocznie budynki odpowiadają za około 39 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla związanej z zużyciem energii. Jeśli cele zrównoważonego rozwoju mają zostać osiągnięte, branża musi odejść od podejścia „weź, wyprodukuj, wyrzuć”. Arup, międzynarodowa firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, opracowała raport, prezentujący w jaki sposób projektanci mogą tworzyć w zgodzie z koncepcją regeneracyjną. Firma przedstawia tak innowacyjne projekty, jak budynek na wzór kopca termitów czy nadanie praw, które ustanawiają podmiotowość rzeki.

czytaj dalej

Elegancka rezydencja inspirowana architekturą krajów Beneluxu

03-04-2024

Willa wpisuje się w marzenia inwestorów, którzy podróżując po Europie, zachwycili się architekturą krajów Beneluxu. Inspiracją dla ich nowego domu stały się charakterystyczne holenderskie domy z cegły, bogate w detale wille i rezydencje z przestronnymi oknami, otwierającymi się na urokliwe ogrody.

czytaj dalej

5 polskich budynków w finale międzynarodowego konkursu

03-04-2024

Decyzją jury aż 5 budynków z Polski znalazło się w gronie 36 finalistów międzynarodowego konkursu architektonicznego Baumit Life Challenge 2024. Wśród realizacji, które wciąż mają szansę na tytuł Europejskiej Fasady Roku, znalazły się obiekty z Gdańska, Warszawy, Zabrza, Olsztyna oraz Sulejówka. Równolegle wciąż trwa głosowanie publiczności.

czytaj dalej

Planujemy otoczenie domu. Czy warto zatrudnić projektanta?

25-03-2024

Wydaje się, że zaprojektowanie przestrzeni wokół domu i ogrodu nie jest niczym trudnym. Wystarczy przecież wytyczyć parę ścieżek i posadzić kilka krzaczków. Czy na pewno? Jeśli marzymy o zjawiskowej przestrzeni wokół domu, ale doskwiera nam brak czasu, koncepcji lub strach przed eksperymentowaniem i efektem końcowym, warto skorzystać z pomocy projektanta.

czytaj dalej

Renowacja, czyli przestrzeń „szyta” na miarę mieszkańca

25-03-2024

Pracownia PRW Design zakończyła renowację domu pod Warszawą, zaprojektowanego przez jej architektów dekadę temu. Klienci, zachwyceni pierwszym projektem, nie wahali się powierzyć firmie kolejnego zadania – odświeżenia przestrzeni, by odpowiadała ona na obecne potrzeby inwestorów, a także zmieniające się trendy. 

czytaj dalej

BIN House – dom zintegrowany z krajobrazem

20-03-2024

W architekturze coraz mocniejszy nacisk kładzie się na aspekty związane z naturą. Domy, które wokół nas powstają są nie tylko funkcjonalne, estetyczne, lecz także połączone z naturą, dzięki czemu idealnie wtapiają się w krajobraz, stając się jego integralną częścią. Wyrazem takiego zrównoważonego podejścia do projektowania jest BIN House w Warszawie – zdobywca nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2023 w kategorii nowych domów jednorodzinnych.

czytaj dalej

Leroy Merlin łączy ekologię z ekonomią w projekcie „Robi Klimat”

12-03-2024

“Robi Klimat” – takim hasłem Leroy Merlin Polska inauguruje nowe podejście do proponowania klientkom i klientom rozwiązań łączących oszczędności ze zmniejszeniem negatywnego wpływu na środowisko. Projekt ten odpowiada na cztery palące problemy społeczno-środowiskowe z jakimi mamy do czynienia w Polsce: uzależnioną od paliw kopalnych produkcję energii, skrajnie nieefektywnie energetycznie budynki, pogarszającą się dostępność wody oraz marnotrawstwo zasobów.

czytaj dalej

Podcieniowy Dom Audio-Widokowy

29-02-2024

Ten dom jest kontynuacją opracowanej w BXB studio idei Małopolskiej Chaty Podcieniowej. Horyzontalny parter domu o delikatnie wklęsłej fasadzie zapewnia domownikom prywatność i schronienie przed sąsiadującymi domami zlokalizowanymi na tej samej, określonej w planie miejscowym nieprzekraczalnej linii zabudowy. Jednoczenie tak uformowana linia frontalna zapewnia szeroką perspektywę widokową na las zlokalizowany naprzeciwko.

czytaj dalej