architekci

Rusza 10. edycja konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności”!

10-01-2025

Konkurs "Lider Dostępności" to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, która ma na celu promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Jak pokazuje każda kolejna edycja konkursu, dostępność nie jest już postrzegana wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań jak windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających z nich osób, ale też dawały im poczucie bycia u siebie i przynależności do wspólnoty.

czytaj dalej

PORTA organizuje konkurs PORTA BY ME 2024/25

24-10-2024

23 października 2024 wystartował konkurs dla architektów i projektantów wnętrz na najlepszą sesję fotograficzną wnętrza z wykorzystaniem dowolnego modelu drzwi z aktualnej oferty PORTA. Celem konkursu jest wykonanie i przesłanie nam sesji fotograficznych wnętrz (prywatnych lub publicznych), w których wykorzystano dowolny model drzwi z aktualnej oferty PORTA. Kierujemy go do architektów i projektantów wnętrz, którzy w swoich realizacjach umieścili drzwi PORTA.

czytaj dalej

Low tech – high tech. Zielona architektura w praktyce

11-09-2024

Już 25.09.2024 roku odbędzie kolejna, czwarta już edycja konferencji pt. Architektura o niskim śladzie węglowym. Tegorocznym hasłem cyklicznego spotkania wszystkich zainteresowanych tematyką ekologicznego projektowania będzie „Low tech - high tech. Zielona architektura w praktyce”.

czytaj dalej

Tereny nadbrzeżne – centra społecznego życia miast

15-07-2024

Tereny nadbrzeżne stają się coraz bardziej pożądane, przyciągając uwagę i zdobywając prestiż w świecie miejskiego planowania. Wraz z rozwojem koncepcji waterfrontu, przekształcają się one z miejsc pracy i przemysłu w centra życia społecznego, rekreacji i relaksu. Przemiany w tych obszarach są niezwykle złożone i wielowymiarowe, obejmując zarówno aspekty urbanistyczne, jak i społeczne, ekologiczne oraz zdrowotne.

czytaj dalej

Archipelag Łeba. Inwestycja nie tylko na wakacje

03-07-2024

Archipelag Łeba, czyli planowany kompleks kameralnych budynków z obiektem basenowym i innymi udogodnieniami to przykład przemyślanego, zrównoważonego budownictwa. Projekt second home nad morzem, autorstwa renomowanej pracowni APA Wojciechowski Architekci, ma zrealizować trójmiejski deweloper ALLCON. Nowa inwestycja może przynieść wiele korzyści nie tylko przyszłym właścicielom czy turystom, ale także mieszkańcom Łeby.

czytaj dalej

Soudal wspiera edukację młodych architektów

02-07-2024

Podczas gali finałowej Builder for the Future 2024 rozstrzygnięto XI Konkurs dla Młodych Architektów, organizowany przez miesięcznik „Builder”. Wzorem lat ubiegłych partnerem strategicznym Konkursu była firma Soudal.

czytaj dalej

Po co architektom social media? Pasjonujące Domopasje z WZ Studio w Domotece

19-06-2024

Czy i jak media społecznościowe mogą pomóc architektom oraz pracowniom architektonicznym? I czy architekt faktycznie powinien tańczyć na TikToku, by przyciągnąć zainteresowanie klientów i wypromować swoje projekty? Na pytanie o to, jak specjaliści z branży architektonicznej, wnętrzarskiej i projektowej mogą budować swój profesjonalny wizerunek dzięki mediom społecznościowym odpowiedziały architektki Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio. Spotkanie i warsztat odbyły się w ramach drugiej odsłony serii Domopasje, autorskiego cyklu wydarzeń Centrum Designu Domoteka.

czytaj dalej

Międzynarodowy sukces polskiej architektki! Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024

29-04-2024

Architektka Magdalena Federowicz-Boule, założycielka oraz prezeska cenionej polskiej pracowni architektonicznej Tremend, zasiądzie w jury World Architecture Festival 2024. Polka znalazła się wśród reprezentantów tak uznanych pracowni jak Zaha Hadid Architects czy MAD Architects. Wcześniej pracownia Tremend dwukrotnie wyróżniona została podczas tego prestiżowego wydarzenia, m.in. za spektakularny projekt Dworca Metropolitalnego w Lublinie.

czytaj dalej

Projektowanie dla ludzi i planety - zrównoważone inspiracje na 2024 rok

31-01-2024

Budynki odpowiadają za 38 proc. globalnych emisji CO2.[1] Tymczasem poprzez podejmowanie bardziej świadomych decyzji projektowych emisję można zmniejszyć nawet o połowę. Co więcej, może przyczynić się to również do wsparcia społeczności oraz wdrażania efektywniejszych rozwiązań. Jak tego dokonać? Na przykład inspirując się przyjaznymi dla otoczenia projektami z całego świata. Wybrane z nich prezentuje Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią. Realizacje te wyznaczają kierunki współczesnej inżynierii i zachęcają do stosowania zrównoważonych rozwiązań w nowym roku.

czytaj dalej