Schüco One – jedyna taka zrównoważona siedziba

14 grudzień 2022  

Nowy budynek siedziby głównej firmy Schüco w Bielefeld imponuje swoim dynamicznym designem, otwartym planem pomieszczeń i najnowocześniejszymi rozwiązaniami fasad aluminiowych. Schüco One to również pierwszy obiekt biurowy na świecie poddany certyfikacji w aż trzech najważniejszych programach oceny środowiskowej: LEED, BREEAM oraz DGNB.

Schüco One to obecnie najnowocześniejszy i najbardziej reprezentacyjny budynek kompleksu Schüco Campus. Jego rozłożysta sylwetka z dynamicznie zaokrąglonymi narożami przyciąga wzrok i wyraźnie odróżnia się od sąsiednich obiektów produkcyjnych oraz usługowych. Odpowiedzialne za projekt budynku Schüco One kopenhaskie biuro architektoniczne 3XN skupiło się głównie na tworzeniu przyjaznego środowiska pracy, które będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom użytkowników. Po wejściu do siedmiokondygnacyjnego obiektu liczącego aż 7200 metrów powierzchni użytkowej odwiedzający trafiają do ogromnego foyer, z którego można przejść do pozostałych części budynku. Zrezygnowano z tradycyjnych zamkniętych korytarzy, zaś nowoczesne przestrzenie biurowe zostały rozplanowane w różnych strefach budynku. Nowy biurowiec jest połączony ze starym poprzez łącznik wysoki na pięć kondygnacji. Poniżej łącznika znajduje się główne wejście, przed którym na zaprojektowano nowy plac. Stąd można podziwiać niezwykły kształt fasady zrealizowanej na bazie najnowocześniejszych systemów Schüco.

 

Przestrzeń zgodna z zasadami New Work

Wewnątrz foyer budynku dominują proste linie, organiczne kształty i naturalne światło docierające przez świetlik zadaszający atrium od góry. Główną klatkę schodową zaprojektowano jako miejsce szeroko pojętej komunikacji, w którym można również organizować różnego rodzaju wydarzenia. Ta otwarta koncepcja wyraźnie pokazuje, że Schüco One jest prawdziwym „sercem firmy” i kreuje atmosferę sprzyjającą wymianie myśli. Stanowiska pracy nie zostały przypisane na stałe. Zamiast tego w całym budynku rozplanowano twórcze strefy robocze, w których można pracować indywidualnie lub

Centralnym punktem spotkań jest atrium zadaszone wielkoformatowym świetlikiem

Fot. Schüco

zespołowo, dobierając najlepszą przestrzeń do danego typu pracy. Do dyspozycji pracowników są strefy publiczne, półpubliczne oraz zakątki zapewniające ciszę i prywatność wtedy, gdy jest to potrzebne. Zmierzając w docelowe miejsca budynku, pracownicy zawsze jednak spotykają się w atrium. Użytkownicy budynku mogą również korzystać z tarasów na trzeciej, piątej i szóstej kondygnacji, a także z ogrodu na dachu, który umożliwia relaks w zielonym otoczeniu. W przejściach na zewnętrzne tarasy zastosowano specjalnie zaprojektowane okna balkonowe w ultraciepłym systemie aluminiowym Schüco AWS 90. „Zielonym” akcentem architektury budynku jest także fasada Schüco Green zastosowana tuż przed wejściem głównym, w miejscu połączenia nowego obiektu ze starym budynkiem siedziby.

 

Certyfikowany, zrównoważony i efektywny energetycznie

 

Wnętrze budynku zaprojektowano zgodnie z zasadami New Work

Fot. Schüco

Komfortowa przestrzeń do pracy to jedno z założeń kompleksowej koncepcji budynku zrównoważonego w całym cyklu życia. Oprócz tego kluczowe dla zdobycia aż trzech certyfikatów LEED, BREEAM i DGNB było efektywne planowanie, zapewnienie wysokiej jakości wzornictwa oraz doskonałej charakterystyki energetycznej. Co więcej, ocena materiałów budowlanych dokonana przez Instytut Sentinel Haus wykazała, że mikroklimat we wnętrzach budynku jest bardzo zdrowy. Niemal wszystkie produkty wchodzące w skład fasady uzyskały standard Cradle-to-Cradle „Silver”, co gwarantuje, że są wolne od szkodliwych substancji, a ich produkcja przebiega z poszanowaniem standardów oszczędności wody, energii oraz zasad sprawiedliwości społecznej. Produkty z certyfikatem C2C stanowią gwarancję zachowania wartości materiałów w czasie, dlatego mogą one w części lub w całości wrócić z powrotem do obiegu technicznego, co eliminuje wszelkie marnotrawstwo. Bardzo ważną rolę odegrała także koncepcja energetyczna oparta na wysokoefektywnych systemach. Potrzeby grzewcze są pokrywane przez ciepło sieciowe i pompę ciepła, zaś system wentylacyjny bazuje na wentylacji wyporowej z odzyskiem ciepła. Pracownicy mogą również w razie potrzeby wietrzyć pomieszczenia w tradycyjny sposób, otwierając skrzydła okienne z ogranicznikiem rozwarcia.

 

Innowacyjna fasada o wysokiej efektywności

 

Świetlik w systemie nakładkowym AOC dostarcza maksimum światła do budynku

Fot. Schüco

 

Dzięki nowoczesnym technologiom projektowania i produkcji fasada posiada charakterystyczny kształt

Fot. Schüco

Kluczową rolę w koncepcji energetycznej budynku odgrywa konstrukcja fasady opracowana przez dział Schüco Engineering. Elewacja na poziomie parteru uzyskała całkowicie transparentny charakter i wygląda jak szklany cokół, na którym spoczywa rzeźba budynku. Do realizacji przeszkleń biur i charakterystycznych, zaokrąglonych naroży posłużył ultraciepły system fasad słupowo-ryglowych Schüco FWS 50, zaś w reprezentacyjnej strefie wejścia zastosowano panoramiczną konstrukcję Schüco FWS 35 PD Panorama Design. Z kolei górna część elewacji posiada niezwykle dynamiczny charakter dzięki naprzemiennej kombinacji pól transparentnych i nieprzeziernych. Jej pofałdowany kształt przywodzi na myśl akordeon, co nie tylko zapewnia imponujący efekt, lecz także zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń. Uzyskanie tak złożonej geometrii było możliwe dzięki cyfrowym procesom produkcyjnym i metodzie projektowania budynków BIM. Specjalna konstrukcja fasady o głębokości zabudowy 90 mm bazuje na systemie okiennym Schüco AWS 75.SI+ i posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła Ucw=1,0 W/(m2K). Naprzemienne rozmieszczenie okien stałych, rozwiernych oraz paneli dekoracyjnych pozwoliło nadać fasadzie charakterystyczny rytm i kształt. Zintegrowane z oknami ukryte wewnętrzne przesłony Schüco Integralmaster z elektrycznym napędem zapobiegają olśnieniu na stanowiskach pracy. Natomiast zewnętrzne osłony przesuwne Schüco CSB z ukrytymi prowadnicami zapewniają optymalny poziom zacienienia. Pomimo tak zaawansowanej koncepcji ochrony przeciwsłonecznej wnętrze budynku jest wypełnione światłem przenikającym przez okna i świetlik nad atrium. Wielkoformatowe przeszklenie zostało wykonane w konstrukcji nakładkowej Schüco AOC z oknami dachowymi Schüco AWS 57 RO i wyposażone w okucie mechatroniczne. Podczas intensywnego nasłonecznienia szkło elektrochromowe SageGlass przyciemnia się i ogranicza uzyski słoneczne, zapewniając jednocześnie niezakłócony widok na błękit nieba.

 

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA: